Ένα παιχνίδι που δεν είχε πολλά να δώσει στο πρώτο ημίχρονο από πλευράς ευκαιριών, μας χάρισε ένα εντυπωσιακό β΄μέρος, με τη Σουηδία να πιέζει ασφυκτικά για το γκολ που θα της χάριζε τη νίκη. Τελικά αυτό ήρθε προς το τέλος του αγώνα και έτσι το σύνολο του Γιάνε Άντερσον έπιασε στους 4 βαθμούς τους αντιπάλους του στην κορυφή της βαθμολογίας.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη και τα στατιστικά του αγώνα*

Στο πρώτο ημίχρονο δεν υπήρχαν πολλές ευκαιρίες, με τις δύο ομάδες να κοιτούν αρχικά να «καταστρέψουν» τις επιθέσεις των αντιπάλων παρά να δημιουργήσουν, θέλοντας κυρίως να μην πάρουν πολλά ρίσκα. Η Σουηδία ήταν εκείνη που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τις ευκαιρίες να είναι ελάχιστες και καθόλου επικίνδυνες. Έτσι ο διαιτητής σφύριξε τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με τους παίκτες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια χωρίς να καταφέρουν να σκοράρουν (0-0).

Στο δεύτερο μέρος η αναμέτρηση βελτιώθηκε αισθητά. Η Σουηδία άρχισε σιγά-σιγά να βρίσκει ρυθμό και να δημιουργεί ευκαιρίες πιέζοντας σε μεγάλο βαθμό την άμυνα της Σλοβακίας, από… αέρος με σέντρες, προσπαθώντας να εκμεταλλευτεί το ύψος του Ίσακ. Ο Ντουμπράφκα είχε κατεβάσει… ρολά μοιάζοντας ανίκητος με τις τρομερές του επεμβάσεις, όντας ο κορυφαίος του αγώνα.

Από κορυφαίος όμως ο Σλοβάκος τερματοφύλακας έγινε μοιραίος, αφού μετά την εξαιρετική κάθετη πάσα του Ίσακ στον Κουάισον, ο τελευταίος τσίμπησε τη μπάλα και ο Ντουμπράφκα υπέπεσε σε πέναλτι. Ο Φόρσμπεργκ έστησε τη μπάλα στην άσπρη βούλα και στο 77′ έγραψε το 1-0.

Οι Σουηδοί πίεσαν και για ένα δεύτερο γκολ, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Από την άλλη πλευρά η Σλοβακία δεν βρήκε τη μεγάλη ευκαιρία και έτσι οι Σκανδιναβοί κατάφεραν να φύγουν με τη νίκη, παίρνοντας το πρώτο «τρίποντο» τους στη διοργάνωση μετά την ισοπαλία με την Ισπανία.