Μίλαν – Παναθηναϊκός 2-1: Τιμητική ήττα αλλά τα κενά φωνάζουν

Share:

Ο Ζιρού δεν παιζόταν, αλλά ο Παναθηναϊκός το πάλεψε παρά τη χαώδη διαφορά δυναμικότητας και έφυγε με τιμητική ήττα (2-1) από την πανίσχυρη Μίλαν.

Η Μίλαν δεν ήταν… για τα δόντια του σημερινού Παναθηναϊκού. Παρ όλα αυτά οι πράσινοι αντιμετώπισαν με σοβαρότητα και υπευθυνότητα το φιλικό και το έβγαλαν αναίμακτα. Με καλά στοιχεία στην τακτική αλλά και τα κενά να φωνάζουν σε επίπεδο ταχύτητας, δύναμης και δημιουργίας.

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς παρέταξε τον Παναθηναϊκό με 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Διούδης, στην άμυνα από τα αριστερά προς τα δεξιά βρίσκονταν οι Χουάνκαρ, Σιδεράς, Βέλεθ και Κώτσιρας. Δυάδα στο κέντρο ήταν οι Αλεξανδρόπουλος- Ρούμπεν Πέρεθ και η τριπλέτα πίσω από τον Μακέντα αποτελούταν από τους Βιγιαφάνιες (αριστερά), Μαουρίσιο (10αρι) και Χατζηγιοβάνη στα δεξιά.

Όσον αφορά την Μίλαν, κάτω από την εστία ήταν ο Μανιάν, στην άμυνα έπαιξαν οι Καλάμπρια, Τομόρι, Κιάερ και Τεό Ερναντές. Ο Τονάλι με τον Κρούνιτς αγωνίστηκαν στα χαφ, ο Λεάο και ο Σαλεμέκερς με πιο… κεντρικές κινήσεις, ενώ, στην επίθεση ήταν οι Ζιρού και Ρέμπιτς.

Η Μίλαν παρότι έφτανε εύκολα στην περιοχή του Παναθηναϊκού δεν μπορούσε να κάνει τελική προσπάθεια. Αυτό έγινε για πρώτη φορά στο 16ο λεπτό και η άμυνα του τριφυλλιού δεν αντέδρασε σωστά. Ο Τομόρι έκανε τη σέντρα στην καρδιά της άμυνας του Παναθηναϊκού, με τον Χουάνκαρ να χάνει τον Ζιρού, ο οποίος με ωραίο πλασέ στην κίνηση σκόραρε.

Ισορρόπησε, αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει

Στο 20ο λεπτό του αγώνα το τριφύλλι με τον Τάσο Χατζηγιοβάνη προσπάθησε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για μια καλή στιγμή, όμως η σέντρα του Έλληνα εξτρέμ κόπηκε.

Η πρώτη υποψία φάσης για τον Παναθηναϊκό ήρθε ένα λεπτό αργότερα. Ο Πέρεθ πίεσε ψηλά,ο Τομόρι έκανε το λάθος, ο Μακέντα πήρε την μπάλα, μπήκε μέσα στην περιοχή,αλλά άνοιξε το κοντρόλ και η ευκαιρία χάθηκε. Το πρώτο σουτ στον αγώνα για τον Παναθηναϊκό ήρθε στο 25΄ από τον Χατζηγιοβάνη. Μετά το 20΄ και για περίπου 15 λεπτά ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε, ωστόσο δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία της Μίλαν.

Οι πράσινοι ήταν τοποθετημένοι σωστά στο τακτικό κομμάτι, ωστόσο η αμυντική γραμμή του Παναθηναϊκού έκανε λάθη και σε αυτό το επίπεδο ειδικά, με τον Ζιρού στην κορυφή τα πράγματα γίνονται πολύ δύσκολα.

Λάθη στην άμυνα και δεύτερη… τιμωρία από τον Ζιρού

Από το 35 και μετά η Μίλαν άρχισε να έχει ξανά τον έλεγχο του αγώνα και να απειλεί. Ο Καλάμπρια έκανε τη σέντρα στο 36΄ από τα αριστερά, με την άμυνα του Παναθηναϊκού να μην αντιδράει σωστά, αλλά το σουτ του Ρέμπιτς να περνάει άουτ. Στο 39ο λεπτό του αγώνα το τριφύλλι θα μπορούσε να απειλήσει, όμως ο Μακέντα παρότι ήταν μέσα στην περιοχή δεν σούταρε.

Η Μίλαν στο 43ο λεπτό του αγώνα εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα του τριφυλλιού και διπλασίασε τα τέρματα της. Ο Καλάμπρια έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Βέλεθ έχασε τον Ζιρού, ο οποίος με κεφαλιά κέρδισε τον Διούδη.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς άλλαξε όλη την επιθετική τριπλέτα του. Οι Αγιούμπ, Ενγκμπακοτό, Ιωαννίδης πήραν τη θέση των Βιγιαφάνιες, Χατζηγιοβάνη και Μακέντα.

Κατοχή για την Μίλαν, το πάλευε ο Παναθηναϊκός

Ένα νέο λάθος στην άμυνα του Παναθηναϊκού είχε ως αποτέλεσμα η Μίλαν να χάσει μια μεγάλη ευκαιρία. Ο Καλάμπρια απο δεξιά έκανε μια καλή σέντρα, με τον Ρέμπιτς να σουτάρει και η μπάλα να περνάει μόλις άουτ. Στο 59΄ ο Ζιρού έφτασε μία ανάσα από το χατ τρικ. Ο Ερναντέζ συνέκλινε από δεξιά, πέρασε μια υπέροχη κάθετη στον Γάλλο, ο οποίος έκανε την προσποίηση στον Διούδη, πλάσαρε, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μίλαν είχε κλείσει τον Παναθηναϊκό, ο οποίος δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα και κατ΄ επέκταση ούτε να φτάσει στην περιοχή των «ροσονέρι». Στο 66΄ο Γιοβάνοβιτς έριξε στον αγώνα τον Αϊτόρ στην θέση του Αλεξανδρόπουλο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Αγιούμπ να γυρίζει στο πιο πίσω και να παίζει στο κέντρο με τον Πέρεθ.

Κόντρα στη ροή του αγώνα μειώνει ο Ιωαννίδης, καλή εικόνα στο τελευταίο 15λεπτο

Κόντρα στη ροή του αγώνα και χάρη στην επιμονή του Φώτη Ιωαννίδη ο Παναθηναϊκός μείωσε. Ο νεαρός επιθετικός πίεσε ψηλά τον Ταταρουσάνο, αυτός έκανε το λάθος και ο Ιωαννίδης με σουτ σε κενό τέρμα μείωσε σε 2-1.

Μετά το γκολ ο Παναθηναϊκός κάπως ανέβηκε, αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει και με το τελικό 2-1 πρέπει να μένει αρκετά ικανοποιημένος

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Διούδης(85΄ Ξενόπουλος), Κώτσιρας(76΄ Σάντσες), Σιδεράς, Βέλεθ (85΄ Σάρλια), Χουάνκαρ(86΄Χατζηθεοδωρίδης), Πέρεθ, Αλεξανδρόπουλος(66΄Αϊτόρ), Μαουρίσιο(76΄ Καρλίτος) , Βιγιαφάνιες(46΄ Αγιούμπ), Χατζηγιοβάνης (46΄ Ενγκμπακοτό), Μακέντα (46΄ Ιωαννίδης).

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι): Μανιάν (71′ Ταταρουσάνου) Καλάμπρια (71′ Καλούλου) Κιάερ (62′ Μαλντίνι), Τομόρι (62′ Ντίας), Ερναντές (72′ Καστιγιέχο) Σαλεμάκερς (72′ Μπαλό – Τουρέ) Κρούνιτς (83′ Καπόνε), Τονάλι (62′ Ρομανιόλι), Λεάο (62′ Μπενασέρ), Ζιρού (62′ Πομπέγκα), Ρέμπιτς (62′ Γκάμπια)

πηγή: panathinaikoskosmos.com

Original article: Μίλαν – Παναθηναϊκός 2-1: Τιμητική ήττα αλλά τα κενά φωνάζουν.