EUROPA CONFERENCE LEAGUE 3ος ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ

ΠΑΟΚ – ΜΠΟΕΜΙΑΝ 2-0

ΓΗΠΕΔΟ: Τούμπας

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τζούλιαν Βαϊνμπεγκερ

Πρόκριση με πολλά… ουφ στο τέλος για τον ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Λουτσέσκου βρήκε νωρίς τα δύο γκολ που ήθελε κόντρα στην Μποέμιαν αλλά δεν καθάρισε το ματς και στο τέλος λαχτάρησε με την φάση του Γουόρντ στις καθυστερήσεις! Σβαμπ και Μπίσεσβαρ τα γκολ της πρόκρισης για την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Ο ΠΑΟΚ βρήκε πολύ νωρίς το γκολ. Μόλις στο 4′ ο Μπίσεσβαρ γέμισε για την περιοχή των φιλοξενουμένων και ο Σβαμπ με σκαστή κεφαλιά έκανε το 1-0. Ο ΠΑΟΚ δεν ήταν καλύτερος και στο 15′ ο Πασχαλάκης τον γλίτωσε από την ισοφάριση σε σέντρα του Κέλι και άτσαλο διώξιμο του Μιχαηλίδη προς την εστία. Ενώ στο 18′ ο Μπάκλι δεν βρήκε εστία για λίγα εκατοστά(!) σε σουτ από πλάγια και αριστερά. Ο ΠΑΟΚ στο 28′ έφτασε και σε δεύτερο γκολ… από το πουθενά. Η άμυνα της Μποέμιαν “κόλλησε”, ο Ελ Καντουρί έβγαλε τον Μπίσεβαρ τετ-α-τετ και ο πολύπειρος μεσοεπιθετικός με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 2-0. Ο ΠΑΟΚ έφτασε και σε τρίτο γκολ πριν το ημίχρομο (πιο συγκεκριμένα στο 34′) αλλά διαιτητής και επόπτης δεν είδαν ότι η μπάλα πέρασε την γραμμή στο σουτ του Ελ Καντουρί (βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Τάλμποτ και πέφτοντας έσκασε μέσα) και το 2-0 έμεινε ως την ανάπαυλα. Θυμίζουμε ότι σε αυτή την φάση των Προκριματικών δεν υπάρχει η χρήση VAR…

Και στο β’ μέρος ο ΠΑΟΚ απείλησε πρώτος, με τον Μπίσεσβαρ να μην μπορεί να σημαδέψει εστία στο 53′ και μετά από ωραίο στρώσιμο της μπάλας από τον Α. Ζίβκοβιτς. Ο ΠΑΟΚ διατήρησε την κυκλοφορία της μπάλας και έψαξε και τρίτο γκολ. Στο 64′ ο Βιεϊρίνια απείλησε με μακρινό σουτ που πέρασε αουτ. Στο 78′ ο Βαρέλα σκόραρε από κοντά μετά από σέντρα του Ζίβκοβιτς, αλλά ο επόπτης τον υπέδειξε σε θέση οφσάιντ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ έβγαλε κούραση. Ο Σφιντέρφσκι που πέρασε ως αλλαγή στο ματς, στο 88′ έχασε το άχαστο αφού καθυστέρησε και κόπηκε με κενή την εστία μετά από γύρισμα του Μουργκ. Αφού ο ΠΑΟΚ δεν βρήκε άλλο ένα γκολ για να “καθαρίσει” την πρόκριση, έφτασε μία ανάσα από το να… τα χάσει όλα και να πάει σε παράταση, αλλά γλίτωσε! Πιο συγκεκριμένα, ο Γουόρντ στις καθυστερήσεις κατάφερε(!) να μην στείλει την μπάλα προς το τέρμα του Πασχαλάκη όντας ολομόναχος στα αριστερά της περιοχής των γηπεδούχων. Έτσι, ο ΠΑΟΚ πήρε και το εισιτήριο για την επόμενη φάση στον θεσμό.

ΠΑΟΚ (Ρασβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο(85′ Τέιλορ), Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια, Κούρτιτς(73′ Εσίτι), Σβαμπ, Α. Ζίβκοβιτς, Μπίσεσβαρ(85′ Μουργκ), Ελ Καντουρί, Ολιβέιρα(73′ Σφιντέρφσκι)

ΜΠΟΕΜΙΑΝ (Κιθ Λογνκ): Τάλμποτ, Λάιονς, Κόρνγουολ, Φίνερτι, Μπρέσλιν, Μπάκλεϊ, Κόουτ(62′ Γουόρντ), Ντεβόι(87′ Μαλόν), Τίρνεϊ(78′ Λέβινγκστον), Μπαρτ, Κέλι

Στοιχηματική εμπειρία… όπως θα ήθελες να είναι! Παίξε Νόμιμα (21+)
πηγή: aek365.com

Original article: Λαχτάρησε αλλα πέρασε ο ΠΑΟΚ.